Datlovník pravý


Datle

Datle

Datle

Datle

Název: Datlovník pravý (Phoenix dactylifera)
Původ: Blízký východ
Popis: palma dorůstající až 30 m. Listy mohou být až 2 metry dlouhé. Plod tvoří bobule s jedním semenem a sladkou dužninou.
Chuť: Plody se konzumují čerstvé i sušené. Obsahují vysoké procento ovocného cukru a proto jsou velice sladké a dodávají rychlou energii.
Cena: 20Kč/250 gramů
   
Pěstování: Semeno datle je na první pohled velice tvrdé, ale pokud mu poskytnete vláhu, snadno zaklíčí. Klíčení urychlíte vyšší teplotou. Při 20°C klíčí cca 2-3 měsíce, při teplotě 35°C (např. na radiátoru) vyklíčí již za 3 týdny. Datlovník vyžaduje pro pěstování vyšší teplotu, proto se používá jako dekorativní rostlina v interiérech. Ze středu rostliny nejprve vyrůstají jednotlivé listy, kmen se začne vytvářet později. Po pěti letech dosahují listy délky 2 metry, proto je třeba počítat s větším prostorem.
Zálivka: zaléváme zásadně do misky pod květináčem. Datle má mohutný kořenový systém a je z pouště zvyklá vytahovat vláhu z půdy. Vody používáme pouze takové množství, které půda dokáže nasát. Voda nesmí v misce stát, uhnily by kořeny.
Půda: lehká, snadno propustná. Nejlépe hrubý písek s lehkým substrátem v poměru 1:2. V okamžiku, kdy kořeny začnou vylézat na povrch, je třeba rostlinu přesadit do většího květináče a doplnit čerstvou půdu.
Závěr: U nás se pěstuje jako dekorativní rostlina. Plody lze běžně zakoupit v obchodě. Datle patří mezi nejstarší známé druhy ovoce a jsou zmiňovány již v Bibli a v Koránu. Jsou tradiční součástí vánočního stolu.
   
Fotografie:
Datle Datle    
Datle Datle
3 měsíce
Datle
12 měsíců
Datle
15 měsíců>>>> titulní stránka <<< TOPlist