Anona cherimoya


Cherimoya

Cherimoya

Cherimoya

Název: Anona cherimoya (Annona cherimoya)
Původ: Cherimoya pochází z Jižní Ameriky
Popis: Anona je stálezelený 6 metrů vysoký keřovitý strom s drobnými lístky. Plody jsou zelenohnědé, cca 10 cm velké s výraznou kresbou. Uvnitř jsou asi 1 cm velká černý lesklá semena.
Chuť: Cherimoyu je nejlepší rozkrojit napůl a vyjíst lžičkou. Pozor: semena jsou ve větším množství jedovatá. Dužnina je sladká a lehounce pikantní. Chuťově připomíná smetanové karamely. Vřele doporučuji vyzkoušet.
Cena: v listopadu 20,- Kč
   
Pěstování: Jeden plod obsahuje cca 50 semen. U zralého plodu je klíčivost více než 80%. Můj postup: Semena pečlivě omýt a nechat cca týden oschnout. Poté zasít 3 cm hluboko do truhlíku umístěného na radiátoru. Půda byla po celou dobu vlhká. Po cca 7-10 dnech se zvednou první klíčky. Semenný obal může upadnout i s prvními lístky a zůstane pouze holý pahýl. To však rostlinku neohrozí a z pahýlu vyrazí mladé lístky. Za měsíc má rostlinka 3 velké listy. Roční semenáček je cca 1 metr vysoký. Jedná se o vcelku nenáročnou, rychle rostoucí rostlinu, která přinese začínajícímu pěstiteli mnoho radosti.
Na jaře druhého roku je možné rostlinu zastřihnout cca 20 cm nad květináčem, čímž dosáhnete rozvětvení. Pokud se to neudělá, rostlina dál poroste do výšky a během druhého roku dosáhne výšky až 150 cm.
   
Fotografie:
Cherimoya Cherimoya Cherimoya Cherimoya
Cherimoya
2 týdny
Cherimoya
2 týdny
Cherimoya
3 týdny
Cherimoya
3 týdny
Cherimoya
6 týdnů
Cherimoya
6 týdnů
Cherimoya
6 měsíců
Cherimoya
1 rok
Cherimoya
15 měsíců
Cherimoya
15 měsíců
   
   


>>>> titulní stránka <<<
TOPlist