Batáty - sladké brambory


Bataty

Bataty

Bataty

Bataty

Bataty

Název: Batáty (Ipomoea batatas)
Původ: Tropické a subtropické oblasti střední Ameriky
   
Popis: Jedná se o kořenové hlízy Povijnice jedlé (Ipomoea batatas), z čeledi svlačcovitých. Batáty, zvané také sladké brambory, nejsou botanicky příbuzné pravým bramborám, i když oboje jsou původem ze Střední Ameriky. Batáty dorazily do Evropy dříve než brambory a byly ve své době vysoce ceněny. Díky vysokému obsahu škrobu se v některých oblastech světa staly batáty jednou z nejdůležitějších potravin místního obyvatelstva, domácích zvířat, ale i četných polních škůdců. Obsahují 6% sacharidů, asi 20% škrobu, 2% bílkovin a 9% pektinů.
   
Chuť: Existují dva druhy Batátů: červené a žluté. Oba dva druhy jsou sladší než klasické brambory. Červené jsou dobré na vaření a zapékání (kotlety na smetaně s Batáty), žluté jsou dobré na smažení (bramborák, hranolky) a do těsta na pečení.
Cena: od podzimu do jara stabilně okolo 35 Kč/kg
   
Pěstování: Batáty lze dobře pěstovat ze zakoupených hlíz s vegetačními očky. Mladé rostliny v květináčích jsou zajímavou hrnkovou pokojovou rostlinou, která vyžaduje vyvázání k tyčce. Na léto ji můžeme přenést do zahrady nebo do nevytápěného foliovníku. Je to poléhavá vytrvalá hlíznatá rostlina, která ve své vlasti dorůstá až 5 m, snadno zakořeňuje a je celá prostoupena mléčnicemi. Listy jsou různotvaré, často hluboce laločnaté. Batáty kvetou bíle, růžově až purpurově na dlouhých stopkách; jsou velmi podobné ozdobným svačcům. Pěstují se pro hlízy, které mají různé protáhlé tvary. Hmotnost hlíz jedné rostliny se pohybuje od 0,5 kg až do 5 kg. Vyžadují vždy slunečnou polohu, hluboké hlinitopísčité půdy, bohaté na organické zásobní látky; dobře snáší přísušky. Doporučují se závlahy asi 6x za vegetační období, čímž značně zvýšíme výnosy hlíz. Předpěstováváme v květináčích a na místo je můžeme vysazovat až po pominutí období květnových mrazů. Vysazujeme vždy do dobře prohřáté půdy poměrně hluboko a hrůbkujeme jako u našich brambor. Sklizeň hlíz probíhá až po zasychání lodyh, nejčastěji v září a začátkem října. Musíme vždy dbát, abychom hlízy nechanicky nepoškodili. Uskladněné hlívy vydrží v suchém a chladném sklepě asi 3 týdny. Místnost musí být dostatečně větrána. Malé hlízky k jarní výsadbě raději uložíme do beden s pískem nebo rašelinou.
   
Fotografie:
Bataty

Bataty

Bataty

 
   


>>>> titulní stránka <<<<

TOPlist