Averrhoa karambola


Averhoa

Averhoa

Averhoa

Averhoa

Název: Averrhoa karambola (Averrhoa carambola)
Původ: Averrhoa pochází z jihovýchodní Asie
Popis: Averrhoa je asi 10 metrů vysoký, stálezelený strom. Plody jsou zelené až žluté, oválné, 10-15 cm velké, s hvězdicovým průřezem. Proto jsou řezy z plodu používány jako ozdoba na ovocné mísy. Semena jsou bílá, podobná jako má cuketa.
Chuť: Averrhoa je sladkokyselá a velice osvěžující. K nám dovážené plody jsou sklízené nezralé a proto nejsou tak sladké, jako ty v Asii. Zelené plody jsou kyselé, žluté jsou sladší.
Cena: v lednu 2005 29,-Kč/kus
v listopadu 2006 23,-Kč/kus
   
Pěstování: Jeden plod obsahuje cca 20 semen. U zralého plodu vybíráme velká a silná semena, jejichž klíčivost je nejlepší. Můj postup: Semena pečlivě omýt a nechat cca 2 dny oschnout. Poté zasít 3 cm hluboko do truhlíku umístěného na radiátoru. Půda musí být po celou dobu vlhká. Po cca 10 dnech se zvednou první klíčky se semenným obalem . Za týden má rostlinka 2 malé lístky. Roční semenáček je cca 30 cm vysoký. Rostlina špatně snáší přesazování. Při vyschnutí půdy ráda shazuje všechny listy, což značně zpomaluje její růst. Záléváme vydatně 1x týdně. Množství vody by mělo být takové, že proteče až do spodní misky a během 10 minut se vsákne zpět do půdy. Přebytek vody z misky vylijeme. Po čase již potřebné množství vody snadno odhadnete. Teplota by během pěstování neměla klesnout pod 20°C. Světla raději více, než méně.
   
Fotografie:
Averrhoa Averrhoa Averrhoa Averrhoa
Averrhoa      
Averrhoa Averrhoa
2 týdny
Averrhoa
2 týdny
Averrhoa
3 týdny
Averrhoa
1 měsíc
Averrhoa
3 měsíce
Averrhoa
1 rok
Averrhoa
15 měsíců
   


>>>> titulní stránka <<<<

TOPlist